The student news site of Head-Royce School

Clubs Information

Recreation Clubs

Bike Club Monday  Lunch  Art Rm. Sam Anderson-Moxley  Jasper Arasteh Mr. Vann/Mr. Tower
Card Playing Club Wednesday  Lunch  509 Karan Rai Ms. Akiyama
Chess Club Friday  Lunch  419 Greg Hui  Sam Scherer Mr. Gregg
Climbing Club Thursday  1/mo.  Photo Rm. Andrew Dixon  Kat Gentry Mr. Muniz
Crochet and Knitting Club Wednesday  Lunch  409 Veronica Timpane Mr. Reinke
Cupcake Club Wednesday  Lunch  510 Lilli Lawrence  Jessica Tu Ms. Feidelman
Electro Pubster Club Wednesday  Lunch  Art Rm. Alex Mangus  Charltien Long Ms. Frost
Flash Mob Club Tuesday  Lunch  503 Olivia Wilson  Natalie Garrett Ms. Yee
Flag Football Club Thursday  Lunch  Field Matt Harband  Neil Natarajan Mr. Davies
Food Club Monday  Lunch  503 Andy Pelos  Elyse Kendzie Ms. Yee
Gentlemen’s Croquet Club Monday  Lunch  Patio Max Novak  Perry Cheng Mr. Scott
Quidditch Club Monday  1/mo.  409 Mary Kate Engstrom  Rachel Bachman Mr. Reinke
Settlers of Catan Club Friday  Lunch  Patio Tynan Challenor  Michael Greenfield Ms. Yee
Ski Club Mon/Fri  Lunch  415 Graham Hill  Dylan Carlson Mr. Kinney
Spirit Club Wednesday  Lunch  505 Mary Kate Engstrom  Sophie Grossman Ms. SarkarMs. Yee
SPITS Friday  Lunch  Patio/405 Donovan Redd  Max DeWit Mr. Scott
Starcraft Club Monday  Lunch  505 Paul Davis  Nick Thompson Ms. Venkateswaran
Ultimate Frisbee Club Monday  Lunch  Field Walter Stuart  Glenn VanWinkle Mr. Madigan
Vegetarian Club Monday  1/mo.  505 Aida Julien Ms. Venkateswaran

Co-Curricular Clubs

Art Club Thursday  Lunch  Art Room Alex Mangus  Matt Clark Ms. Frost
Jane Austen Club Thursday  Lunch  503 Cecily Conour  Elisa Bye Ms. Yee
Book Club 1/mo.  Library Bonnie Ko  Liz Sundsmo Ms. Goglio
Car Club Friday  Lunch  415 Mitchell Yeary  Adam Pratt Mr. Kinney
Classics Club Wednesday  Lunch  404 PJ Robinson  Veronica Timpane Dr. Lisowski
FADE Mon & Fri  Lunch  MEW Aminah Luqman  Daisy Brambila Ms. Agnew
French Club Wednesday  Lunch  403 Pierre Schreyer  Thomas Peterson Mme. Bordet
Improv Club Tuesday  Lunch  Drama Rm. Jonathan Bianchini  Tynan Challenor Mr. Spear
Junior Statesmen of America Friday  Lunch  409 Lilly Tahmasebi  Thomas Peterson Mr. Reinke
Math Club Friday  Lunch  419 Everybody Mr. Davies
Robohawks After School/Weekends Eric Chan  Charlotte Herzbacher Mr. Harper
Science Club Friday  Lunch  513 Kiran Parwani Mr. Von K
Thespian Troupe 2811 Friday  Lunch  Drama Rm. Jonathan Bianchini  Veronica Timpane Ms. Ray

Diversity and Service Clubs

A Million Thanks Thu  Lunch  Counseling Rm. Emily Wong Ms. Concannon
Art for Autism Lunch  501 Sophie Majteles  Alyssa Apilado Ms. McKenna
Asia Club Friday  Lunch  503 Olivia Won  Pamela Low Ms. Yee
Black Student Union Thursday  Lunch  409 Aida Julien  Olivia Lucas Mr. Reinke
Gay Straight Diversity Friday  Lunch  509 Toni Calabrese-Thomas Ms. Akiyama
Green Team Monday  Lunch  412 Everybody Dr. Brakeman
Habitat/Rebuilding Together Build Days Claire Binder  Maddi Cook Mr. Vann
J Club Thursday  Lunch  501 Nora Sheeder  Rachel Simon Mr. Spear
Korean Culture Club Monday  Lunch  401 Young Woo Lee Ms. Diaz
Latinos Unidos Thursday  Lunch  401 Gaby Perez  Nico Dorado Ms. Diaz
Learning Differences Club Monday  Lunch  411 Kiran Melnyk  Luke Stella Dr. Bradley
Microfinance Club Tuesday  Lunch  505 Grace Wong  Glenn VanWinkle Ms. Sarkar
Republican Club Monday  Lunch  409 Ben Hoxie  Michael Weiss Mr. Reinke

 

The student news site of Head-Royce School
Clubs Information